SB Audience NERO-5CCN125D
Woofer
Nominal diameter5″ / 159 mm
Resonance122 Hz
Q factor0.28
Sensitivity94.7 dB
Linear excursion± 3.2 mm
Program power250 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94.7dB
  • Frequency response 355 - 20000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 122Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.61
  • Electrical quality factor QES 0.28
  • Total quality factor QTS 0.28
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.2mm
  • Maximum excursion before damage xlim 3.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 30cm³
  • Power handling P 125W
  • Program power Pmax 250W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.07mH
  • VC Diameter 38.5mm
  • Winding height HVC 8.4mm
  • Winding material Copper clad aluminium
  • Former material Till
Magnet
  • Flux density B 1.64T
  • Force factor Bl 10.6N/A
  • Motor constant Bl/√RE 4.56N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
  • Material Neodymium
Diaphragm
  • Effective diameter 109mm
  • Effective area SD 93.3cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 7.9g
  • Moving mass MMD 7.2g
  • Material Pure carbon fiber
Suspensions
  • Stiffness KMS 4.55N/mm
  • Compliance CMS 220µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 2.7L
  • Mechanical resistance RMS 1.6N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5
  • 159mm
  • Overall diameter 159mm
  • Baffle cutout diameter 127mm
  • Overall depth 64mm
  • Flange thickness 7mm
  • Mounting depth 57mm
  • Volume occupied by the driver 0.59L
  • Net weight 1.3kg
  • Frame material Cast Aluminium
SB Audience NERO-5CCN125D SPL & Impedance
SB Audience NERO-5CCN125D Dimensions
Similar speaker drivers:
Peerless NSM-0515R00-04 Woofer
Peerless NSM-0515R00-04
4 Ω
5Woofer
fS110 Hz
SD94.4 cm²
100 - 3000 Hz
QTS0.30
xmax6 mm
SPL1W91.6 dB
Bl/√RE5.29
Pmax260 W
FaitalPRO 5PR120 8Ω Mid-range
FaitalPRO 5PR120 8Ω
8 Ω
5Mid-range
fS100 Hz
SD102 cm²
300 - 5000 Hz
QTS0.27
xmax3.1 mm
SPL1W94.1 dB
Bl/√RE4.47
Pmax200 W
Beyma 5G40Nd/N Mid Bass
Beyma 5G40Nd/N
8 Ω
5Mid Bass
fS140 Hz
SD85 cm²
150 - 17000 Hz
QTS0.45
xmax3 mm
SPL1W90.7 dB
Bl/√RE3.89
Pmax200 W
B&C Speaker 5MDN38 Mid-range
B&C Speaker 5MDN38
8 Ω
5Mid-range
fS175 Hz
SD95 cm²
175 - 10000 Hz
QTS0.31
xmax3.5 mm
SPL1W94 dB
Bl/√RE4.73
Pmax180 W