Wavecor WF146WA06
Nominal diameter5.75″ / 146 mm
Resonance42 Hz
Q factor0.47
Sensitivity85.1 dB
Linear excursion± 3 mm
Program power110 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 85.1dB
  • Frequency response 42 - 3500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 42Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.00
  • Electrical quality factor QES 0.50
  • Total quality factor QTS 0.47
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 28cm³
  • Power handling P 55W
  • Program power Pmax 110W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.4mH
  • VC Diameter 32mm
  • Winding height HVC 11mm
Magnet
  • Force factor Bl 6.4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.51N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.4kg
Diaphragm
  • Effective diameter 109mm
  • Effective area SD 93cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 11.9g
  • Moving mass MMD 11.2g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.82N/mm
  • Compliance CMS 1220µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 15L
  • Mechanical resistance RMS 0.39N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5.75
  • 146mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.41L
  • Net weight 1.03kg
Wavecor WF146WA06 Impedance
Wavecor WF146WA06 SPL
Wavecor WF146WA06 Distortion
Wavecor WF146WA06 Dimensions
Similar speaker drivers:
Morel CAW 634 Woofer
Morel CAW 634
4 Ω
6Woofer
fS43 Hz
SD119 cm²
QTS0.42
xmax4.3 mm