Wavecor WF146WA02
Nominal diameter5.75″ / 146 mm
Resonance58 Hz
Q factor0.51
Sensitivity87.2 dB
Program power110 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.2dB
  • Frequency response 58 - 3500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 58Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.00
  • Electrical quality factor QES 0.54
  • Total quality factor QTS 0.51
Large signal parameters
  • Power handling P 55W
  • Program power Pmax 110W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.39mH
  • VC Diameter 32mm
  • Winding height HVC 11mm
Magnet
  • Force factor Bl 6.4N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.55N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.4kg
Diaphragm
  • Effective diameter 110mm
  • Effective area SD 95cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 9.7g
  • Moving mass MMD 9g
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.28N/mm
  • Compliance CMS 780µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 10L
  • Mechanical resistance RMS 0.5N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5.75
  • 146mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.41L
  • Net weight 1.03kg
Wavecor WF146WA02 SPL & Impedance
Wavecor WF146WA02 Dimensions
Similar speaker drivers:
ATOHM LD150CR04 Mid Bass
ATOHM LD150CR04
4 Ω
6Mid Bass
fS59.4 Hz
SD105 cm²
59 - 3000 Hz
QTS0.53
xmax6 mm
SPL1W87.4 dB
Bl/√RE2.74
Pmax100 W
Kartesian Wib145_vHE Full-range
Kartesian Wib145_vHE
8 Ω
5.5Full-range
fS56 Hz
SD85 cm²
45 - 20000 Hz
QTS0.52
xmax6 mm