ATOHM LD150CR04
Mid Bass
Nominal diameter6″ / 150 mm
Resonance59.4 Hz
Q factor0.53
Sensitivity87.4 dB
Linear excursion± 6 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.4dB
  • Frequency response 59 - 3000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 59.4Hz
  • Mechanical quality factor QMS 11.72
  • Electrical quality factor QES 0.56
  • Total quality factor QTS 0.53
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6mm
  • Maximum excursion before damage xlim 9mm
  • Air volume displaced at xmax VD 63cm³
  • Power handling P 50W
  • Program power Pmax 100W
  • Peak power Ppeak 200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.24mH
  • VC Diameter 25mm
  • Winding height HVC 15mm
Magnet
  • Flux density B 1.06T
  • Force factor Bl 4.9N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.74N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
  • Diameter 100mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 116mm
  • Effective area SD 105cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 11.2g
  • Moving mass MMD 10.4g
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.56N/mm
  • Compliance CMS 640µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 9.2L
  • Mechanical resistance RMS 0.36N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6
  • 150mm
  • Overall diameter 152mm
  • Baffle cutout diameter 124mm
  • Overall depth 77mm
  • Flange thickness 6mm
  • Mounting depth 71mm