Wavecor WF146WA05
Nominal diameter5.75″ / 146 mm
Resonance41 Hz
Q factor0.39
Sensitivity85.6 dB
Linear excursion± 3 mm
Program power110 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 85.6dB
  • Frequency response 41 - 3500Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 41Hz
  • Mechanical quality factor QMS 8.20
  • Electrical quality factor QES 0.41
  • Total quality factor QTS 0.39
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 28cm³
  • Power handling P 55W
  • Program power Pmax 110W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.24mH
  • VC Diameter 32mm
  • Winding height HVC 11mm
Magnet
  • Force factor Bl 5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.8N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.4kg
Diaphragm
  • Effective diameter 109mm
  • Effective area SD 93cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 12.5g
  • Moving mass MMD 11.8g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.82N/mm
  • Compliance CMS 1220µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 15L
  • Mechanical resistance RMS 0.39N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5.75
  • 146mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.41L
  • Net weight 1.03kg
Wavecor WF146WA05 Impedance
Wavecor WF146WA05 SPL
Wavecor WF146WA05 Distortion
Wavecor WF146WA05 Dimensions
Similar speaker drivers:
Scan-Speak 15W/8531K00 Mid Bass
Scan-Speak 15W/8531K00
8 Ω
6Mid Bass
fS39 Hz
SD95 cm²
39 - 6000 Hz
QTS0.38
xmax6.5 mm
SPL1W85.4 dB
Bl/√RE2.74
Pmax110 W
Scan-Speak 15W/8530K00 Mid Bass
Scan-Speak 15W/8530K00
8 Ω
6Mid Bass
fS39 Hz
SD95 cm²
39 - 6000 Hz
QTS0.39
xmax6.5 mm
SPL1W85.3 dB
Bl/√RE2.73
Pmax110 W
Kartesian Wom155_vKi-C Woofer
Kartesian Wom155_vKi-C
6 Ω
6Woofer
fS38 Hz
SD113 cm²
40 - 3000 Hz
QTS0.37
xmax10 mm
SPL1W86.1 dB
Bl/√RE3.31
Pmax150 W