SB Acoustics SB15CRC30-8
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 127 mm
Resonance40 Hz
Q factor0.41
Sensitivity85 dB
Linear excursion± 5.5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 85dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 40Hz
  • Mechanical quality factor QMS 3.52
  • Electrical quality factor QES 0.46
  • Total quality factor QTS 0.41
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 45cm³
  • Power handling P 50W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.9Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.14mH
  • VC Diameter 30.5mm
  • Winding height HVC 16mm
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 5.6N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.31N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.54kg
Diaphragm
  • Effective diameter 102mm
  • Effective area SD 82cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 9.8g
  • Moving mass MMD 9.3g
  • Material Rohacell®/Carbon fibres sandwich
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.617N/mm
  • Compliance CMS 1620µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 14.9L
  • Mechanical resistance RMS 0.7N·s/m
  • Surround material Rubber
Dimensions
  • Nominal diameter 5
  • 127mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.59L
  • Net weight 1.46kg
  • Frame material Cast aluminium
SB Acoustics SB15CRC30-8 SPL & Impedance
SB Acoustics SB15CRC30-8 Dimensions
Similar speaker drivers:
Wavecor WF146WA05
Wavecor WF146WA05
4 Ω
5.75
fS41 Hz
SD93 cm²
41 - 3500 Hz
QTS0.39
xmax3 mm
SPL1W85.6 dB
Bl/√RE2.8
Pmax110 W
Scan-Speak 15W/8530K00 Mid Bass
Scan-Speak 15W/8530K00
8 Ω
6Mid Bass
fS39 Hz
SD95 cm²
39 - 6000 Hz
QTS0.39
xmax6.5 mm
SPL1W85.3 dB
Bl/√RE2.73
Pmax110 W