SB Acoustics SB15MFC30-8
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 127 mm
Resonance39 Hz
Q factor0.37
Sensitivity85.9 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 85.9dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 39Hz
  • Mechanical quality factor QMS 4.40
  • Electrical quality factor QES 0.40
  • Total quality factor QTS 0.37
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 41cm³
  • Power handling P 50W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.7Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.14mH
  • VC Diameter 30.5mm
  • Winding height HVC 15mm
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 5.6N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.35N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.54kg
Diaphragm
  • Effective diameter 102mm
  • Effective area SD 82cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 9g
  • Moving mass MMD 8.5g
  • Material Polypropylene
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.541N/mm
  • Compliance CMS 1850µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 17.7L
  • Mechanical resistance RMS 0.5N·s/m
  • Nominal diameter 5
  • 127mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.6L
  • Net weight 1.48kg
  • Frame material Cast aluminium
SB Acoustics SB15MFC30-8 SPL & Impedance
SB Acoustics SB15MFC30-8 Dimensions
Similar speaker drivers:
Wavecor WF146WA05
Wavecor WF146WA05
4 Ω
5.75
fS41 Hz
SD93 cm²
41 - 3500 Hz
QTS0.39
xmax3 mm
SPL1W85.6 dB
Bl/√RE2.8
Pmax110 W
Scan-Speak 15W/8531K00 Mid Bass
Scan-Speak 15W/8531K00
8 Ω
6Mid Bass
fS39 Hz
SD95 cm²
39 - 6000 Hz
QTS0.38
xmax6.5 mm
SPL1W85.4 dB
Bl/√RE2.74
Pmax110 W
Scan-Speak 15W/8530K00 Mid Bass
Scan-Speak 15W/8530K00
8 Ω
6Mid Bass
fS39 Hz
SD95 cm²
39 - 6000 Hz
QTS0.39
xmax6.5 mm
SPL1W85.3 dB
Bl/√RE2.73
Pmax110 W