SB Acoustics SB15NRX2C30-8
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 127 mm
Resonance36.5 Hz
Q factor0.34
Sensitivity85.9 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 85.9dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 36.5Hz
  • Mechanical quality factor QMS 3.48
  • Electrical quality factor QES 0.37
  • Total quality factor QTS 0.34
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 41cm³
  • Power handling P 50W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.9Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.14mH
  • VC Diameter 30.5mm
  • Winding height HVC 15mm
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 5.75N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.37N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.54kg
Diaphragm
  • Effective diameter 102mm
  • Effective area SD 82cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 9.1g
  • Moving mass MMD 8.6g
  • Material Natural fibers (made in-house)
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.476N/mm
  • Compliance CMS 2100µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 20L
  • Mechanical resistance RMS 0.6N·s/m
  • Nominal diameter 5
  • 127mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.59L
  • Net weight 1.46kg
  • Frame material Cast aluminium
SB Acoustics SB15NRX2C30-8 SPL & Impedance
SB Acoustics SB15NRX2C30-8 Dimensions
Similar speaker drivers:
MONACOR SPH-130 Mid-range
MONACOR SPH-130
8 Ω
5.5Mid-range
fS38 Hz
SD80 cm²
38 - 6000 Hz
QTS0.32
xmax2 mm
SPL1W86.1 dB
Bl/√RE2.26
Pmax80 W