SB Acoustics SB15NRX2C30-4
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 127 mm
Resonance34.5 Hz
Q factor0.28
Sensitivity86.1 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 86.1dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 34.5Hz
  • Mechanical quality factor QMS 3.58
  • Electrical quality factor QES 0.30
  • Total quality factor QTS 0.28
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 41cm³
  • Power handling P 50W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.12mH
  • VC Diameter 30.5mm
  • Winding height HVC 15mm
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 4.7N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.67N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.54kg
Diaphragm
  • Effective diameter 102mm
  • Effective area SD 82cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 9.9g
  • Moving mass MMD 9.4g
  • Material Natural fibers (made in-house)
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.465N/mm
  • Compliance CMS 2150µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 20.5L
  • Mechanical resistance RMS 0.5N·s/m
  • Nominal diameter 5
  • 127mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.59L
  • Net weight 1.46kg
  • Frame material Cast aluminium
SB Acoustics SB15NRX2C30-4 SPL & Impedance
SB Acoustics SB15NRX2C30-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
SEAS H1488-04 L16RNX Woofer
SEAS H1488-04 L16RNX
4 Ω
6.5Woofer
fS37 Hz
SD104 cm²
45 - 2000 Hz
QTS0.33
xmax6 mm
SPL1W85.9 dB
Bl/√RE3.07
Pmax250 W