SB Acoustics SB15MFC30-4
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 127 mm
Resonance35.5 Hz
Q factor0.28
Sensitivity86.3 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 86.3dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 35.5Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.26
  • Electrical quality factor QES 0.30
  • Total quality factor QTS 0.28
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 41cm³
  • Power handling P 50W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.12mH
  • VC Diameter 30.5mm
  • Winding height HVC 15mm
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 4.8N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.73N/√W
  • Air gap height HAG 5mm
  • Weight 0.54kg
Diaphragm
  • Effective diameter 102mm
  • Effective area SD 82cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 9.9g
  • Moving mass MMD 9.4g
  • Material Polypropylene
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.493N/mm
  • Compliance CMS 2030µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 19.4L
  • Mechanical resistance RMS 0.42N·s/m
  • Nominal diameter 5
  • 127mm