accuton C220-6-221
Mid Bass
Nominal diameter8.5″ / 220 mm
Resonance26.3 Hz
Q factor0.40
Sensitivity87.3 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power300 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.3dB
  • Frequency response 32 - 2000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 26.3Hz
  • Mechanical quality factor QMS 7.10
  • Electrical quality factor QES 0.42
  • Total quality factor QTS 0.40
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 112cm³
  • Power handling P 150W
  • Program power Pmax 300W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.83mH
  • VC Diameter 38mm
  • Winding material Copper
  • Former material Titanium
Magnet
  • Force factor Bl 8.7N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.47N/√W
  • Diameter 120mm
  • Height 42mm
Diaphragm
  • Effective diameter 169mm
  • Effective area SD 224cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 30.4g
  • Moving mass MMD 27.9g
  • Material Ceramic
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.833N/mm
  • Compliance CMS 1200µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 86.2L
  • Mechanical resistance RMS 0.71N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 8.5
  • 220mm
  • Baffle cutout diameter 191mm
  • Overall depth 114mm
  • Flange thickness 9mm
  • Mounting depth 105mm