ATOHM LD230CR04
Woofer
Nominal diameter10″ / 230 mm
Resonance31.2 Hz
Q factor0.24
Sensitivity87.5 dB
Linear excursion± 10 mm
Program power600 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.5dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 31.2Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.90
  • Electrical quality factor QES 0.24
  • Total quality factor QTS 0.24
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 10mm
  • Maximum excursion before damage xlim 18mm
  • Air volume displaced at xmax VD 255cm³
  • Power handling P 300W
  • Program power Pmax 600W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 4.3Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.9mH
  • VC Diameter 50mm
  • Winding height HVC 30mm
Magnet
  • Flux density B 1T
  • Force factor Bl 16.5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.96N/√W
  • Air gap height HAG 8mm
Diaphragm
  • Effective diameter 180mm
  • Effective area SD 255cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 79.4g
  • Moving mass MMD 76.4g
Suspensions
  • Stiffness KMS 3.03N/mm
  • Compliance CMS 330µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 24.4L
  • Mechanical resistance RMS 1.57N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 10
  • 230mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1.2L
ATOHM LD230CR04 SPL
ATOHM LD230CR04 Dimensions
Similar speaker drivers:
Ciare HSG200 Subwoofer
Ciare HSG200
2 x 2 Ω
8Subwoofer
fS38 Hz
SD219 cm²
QTS0.31
xmax7.5 mm