MONACOR SP-46A/500BS
Subwoofer
Nominal diameter18″ / 470 mm
Resonance36 Hz
Q factor0.48
Sensitivity94 dB
Linear excursion± 6 mm
Program power1000 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 94dB
  • Frequency response 36 - 1800Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 36Hz
  • Mechanical quality factor QMS 4.75
  • Electrical quality factor QES 0.54
  • Total quality factor QTS 0.48
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 6mm
  • Air volume displaced at xmax VD 698cm³
  • Power handling P 500W
  • Program power Pmax 1000W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.0Ω
  • Inductance (1kHz) LE 1.65mH
  • VC Diameter 100mm
  • Winding material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 17.5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 7.14N/√W
  • Diameter 238mm
  • Weight 2.6kg
Diaphragm
  • Effective diameter 385mm
  • Effective area SD 1163cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 141g
  • Moving mass MMD 112g
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.69N/mm
  • Compliance CMS 130µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 250L
  • Mechanical resistance RMS 6.71N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 18
  • 470mm
  • Overall diameter 470mm
  • Baffle cutout diameter 420mm
  • Overall depth 205mm
  • Flange thickness 16mm
  • Mounting depth 189mm