MONACOR SPH-135/AD
Mid-range
Nominal diameter5.5″ / 135x135 mm
Resonance39 Hz
Q factor0.37
Sensitivity87.4 dB
Linear excursion± 1.8 mm
Program power60 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.4dB
  • Frequency response 39 - 6000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 39Hz
  • Mechanical quality factor QMS 3.40
  • Electrical quality factor QES 0.42
  • Total quality factor QTS 0.37
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 1.8mm
  • Air volume displaced at xmax VD 17cm³
  • Power handling P 40W
  • Program power Pmax 60W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 5.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.47mH
  • VC Diameter 25.5mm
  • Winding material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 5N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.13N/√W
  • Diameter 100mm
  • Weight 0.38kg
Diaphragm
  • Effective diameter 110mm
  • Effective area SD 95cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 7.8g
  • Moving mass MMD 7.1g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.467N/mm
  • Compliance CMS 2140µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 26L
  • Mechanical resistance RMS 0.56N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5.5
  • 135 x 135mm
  • Overall size 135 x 135mm
  • Baffle cutout diameter 121mm
  • Overall depth 70mm
  • Flange thickness 6mm
  • Mounting depth 64mm