accuton C158-8-085
Mid Bass
Nominal diameter6.25″ / 158 mm
Resonance37 Hz
Q factor0.36
Sensitivity87.2 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.2dB
  • Frequency response 38 - 3000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 37Hz
  • Mechanical quality factor QMS 4.91
  • Electrical quality factor QES 0.39
  • Total quality factor QTS 0.36
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 57cm³
  • Power handling P 100W
  • Program power Pmax 200W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 8.1Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.54mH
  • VC Diameter 25mm
  • Winding material Copper
  • Former material Titanium
Magnet
  • Force factor Bl 7.7N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.71N/√W
  • Diameter 85mm
  • Height 34mm
Diaphragm
  • Effective diameter 120mm
  • Effective area SD 113cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 12.1g
  • Moving mass MMD 11.2g
  • Material Ceramic
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.667N/mm
  • Compliance CMS 1500µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 27.3L
  • Mechanical resistance RMS 0.58N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6.25
  • 158mm
  • Baffle cutout diameter 137mm
  • Overall depth 88mm
  • Flange thickness 6mm
  • Mounting depth 82mm