PRV Audio 6MR400CF-4
Mid-range
Nominal diameter6.5″ / 165 mm
Resonance131 Hz
Q factor0.76
Sensitivity92.6 dB
Linear excursion± 3.5 mm
Program power400 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 92.6dB
  • Frequency response 120 - 12000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 131Hz
  • Mechanical quality factor QMS 26.61
  • Electrical quality factor QES 0.78
  • Total quality factor QTS 0.76
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 53cm³
  • Power handling P 200W
  • Program power Pmax 400W
  • Peak power Ppeak 800W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.151mH
  • VC Diameter 38mm
  • Winding height HVC 10mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 6.32N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.43N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
Diaphragm
  • Effective diameter 138mm
  • Effective area SD 150cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 11.2g
  • Moving mass MMD 9.9g
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.58N/mm
  • Compliance CMS 132µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 4.11L
  • Mechanical resistance RMS 0.35N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6.5
  • 165mm
  • Overall diameter 166mm
  • Baffle cutout diameter 145mm
  • Overall depth 80mm
  • Flange thickness 10mm
  • Mounting depth 70mm