PRV Audio 6MR200A-4
Mid-range
Nominal diameter6.5″ / 165 mm
Resonance138 Hz
Q factor0.97
Sensitivity92.5 dB
Linear excursion± 2.6 mm
Program power200 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 92.5dB
  • Frequency response 155 - 11000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 138Hz
  • Mechanical quality factor QMS 9.47
  • Electrical quality factor QES 1.08
  • Total quality factor QTS 0.97
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 2.6mm
  • Air volume displaced at xmax VD 36cm³
  • Power handling P 100W
  • Program power Pmax 200W
  • Peak power Ppeak 400W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.18mH
  • VC Diameter 38mm
  • Winding height HVC 8mm
  • Winding material Copper
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 4.92N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.67N/√W
  • Air gap height HAG 5.5mm
Diaphragm
  • Effective diameter 132mm
  • Effective area SD 137cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 8.89g
  • Moving mass MMD 7.7g
Suspensions
  • Stiffness KMS 6.71N/mm
  • Compliance CMS 149µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 3.89L
  • Mechanical resistance RMS 0.82N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6.5
  • 165mm
  • Overall diameter 168mm
  • Baffle cutout diameter 145mm
  • Overall depth 64mm
  • Flange thickness 7mm
  • Mounting depth 57mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.45L
  • Net weight 1.6kg
  • Frame material Stamped Steel
PRV Audio 6MR200A-4 Impedance
PRV Audio 6MR200A-4 SPL
PRV Audio 6MR200A-4 Dimensions
Similar speaker drivers:
PRV Audio 6MR200A Mid-range
PRV Audio 6MR200A
8 Ω
6Mid-range
fS114 Hz
SD137 cm²
155 - 11000 Hz
QTS1.17
xmax2.6 mm