PRV Audio 6MR250B-4 SLIM
Mid-range
Nominal diameter6″ / 152 mm
Resonance143 Hz
Q factor0.82
Sensitivity93.5 dB
Linear excursion± 3.3 mm
Program power250 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 93.5dB
  • Frequency response 145 - 8000Hz
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 143Hz
  • Mechanical quality factor QMS 28.73
  • Electrical quality factor QES 0.85
  • Total quality factor QTS 0.82
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 3.3mm
  • Air volume displaced at xmax VD 47cm³
  • Power handling P 125W
  • Program power Pmax 250W
  • Peak power Ppeak 500W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.6Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.135mH
  • VC Diameter 38mm
  • Winding height HVC 9.5mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Kapton
Magnet
  • Force factor Bl 5.82N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.07N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
Diaphragm
  • Effective diameter 135mm
  • Effective area SD 143cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 8.89g
  • Moving mass MMD 7.7g
Suspensions
  • Stiffness KMS 7.19N/mm
  • Compliance CMS 139µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 4L
  • Mechanical resistance RMS 0.28N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 6
  • 152mm
  • Overall diameter 165mm
  • Baffle cutout diameter 144mm
  • Overall depth 61mm
  • Flange thickness 6mm
  • Mounting depth 55mm