PUNKTKILDE AUGWL0016-JN03
Woofer
Nominal diameter6.5″ / 165 mm
Resonance40.2 Hz
Q factor0.31
Sensitivity87.8 dB
Linear excursion± 5 mm
Program power100 W
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 87.8dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 40.2Hz
  • Mechanical quality factor QMS 2.30
  • Electrical quality factor QES 0.36
  • Total quality factor QTS 0.31
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 5mm
  • Maximum excursion before damage xlim 12.5mm
  • Air volume displaced at xmax VD 71cm³
  • Power handling P 80W
  • Program power Pmax 100W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.4Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.156mH
  • VC Diameter 49.6mm
  • Winding height HVC 16mm
  • Winding material Copper Clad Aluminium
  • Former material Aluminum
Magnet
  • Force factor Bl 6.73N/A
  • Motor constant Bl/√RE 3.65N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
  • Material Ferrite
Diaphragm
  • Effective diameter 134mm
  • Effective area SD 141cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 19.3g
  • Moving mass MMD 18.1g
  • Material Carbon
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.23N/mm
  • Compliance CMS 815µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 22.9L
  • Mechanical resistance RMS 2.12N·s/m
  • Surround material Rubber
Dimensions
  • Nominal diameter 6.5
  • 165mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 1L
  • Net weight 2.4kg
  • Frame material Aluminium Die-cast
PUNKTKILDE AUGWL0016-JN03 SPL & Impedance
PUNKTKILDE AUGWL0016-JN03 Dimensions
Similar speaker drivers:
REDCATT 6FHM Mid Bass
REDCATT 6FHM
8 Ω
6Mid Bass
fS36 Hz
SD133 cm²
QTS0.29
xmax4.4 mm
SPL1W88.2 dB
Bl/√RE3.77
Pmax80 W