ATOHM LD130CR04
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 130 mm
Resonance47 Hz
Q factor0.66
Sensitivity83.4 dB
Linear excursion± 4.5 mm
Program power150 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 83.4dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 47Hz
  • Mechanical quality factor QMS 10.12
  • Electrical quality factor QES 0.70
  • Total quality factor QTS 0.66
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 4.5mm
  • Maximum excursion before damage xlim 7mm
  • Air volume displaced at xmax VD 39cm³
  • Power handling P 60W
  • Program power Pmax 150W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 4Ω
  • DC resistance RE 3.5Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.28mH
  • VC Diameter 25mm
  • Winding height HVC 15mm
Magnet
  • Flux density B 0.95T
  • Force factor Bl 4.3N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.3N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
Diaphragm
  • Effective diameter 105mm
  • Effective area SD 86.6cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 12.6g
  • Moving mass MMD 12g
Suspensions
  • Stiffness KMS 1.14N/mm
  • Compliance CMS 880µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 10.5L
  • Mechanical resistance RMS 0.37N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5
  • 130mm