ATOHM LD130CR08
Mid Bass
Nominal diameter5″ / 130 mm
Resonance44 Hz
Q factor0.69
Sensitivity83 dB
Linear excursion± 4.5 mm
Program power150 W
Discontinued
Specifications
  • Sensitivity (1W, 1m, infinite baffle) SPL1W 83dB
Thiele & Small parameters
  • Resonance frequency (free air) fS 44Hz
  • Mechanical quality factor QMS 5.67
  • Electrical quality factor QES 0.79
  • Total quality factor QTS 0.69
Large signal parameters
  • Maximum linear excursion (one way) xmax 4.5mm
  • Maximum excursion before damage xlim 7mm
  • Air volume displaced at xmax VD 39cm³
  • Power handling P 60W
  • Program power Pmax 150W
Voice Coil
  • Nominal impedance Z 8Ω
  • DC resistance RE 6.2Ω
  • Inductance (1kHz) LE 0.39mH
  • VC Diameter 25mm
  • Winding height HVC 15mm
Magnet
  • Flux density B 0.95T
  • Force factor Bl 5.1N/A
  • Motor constant Bl/√RE 2.05N/√W
  • Air gap height HAG 6mm
Diaphragm
  • Effective diameter 105mm
  • Effective area SD 86.6cm²
  • Moving mass (including air load) MMS 11.7g
  • Moving mass MMD 11.1g
Suspensions
  • Stiffness KMS 0.909N/mm
  • Compliance CMS 1100µm/N
  • Equivalent volume to the compliance VAS 13.1L
  • Mechanical resistance RMS 0.57N·s/m
Dimensions
  • Nominal diameter 5
  • 130mm
  • Volume occupied by the driver (estimated) 0.27L
ATOHM LD130CR08 Impedance
ATOHM LD130CR08 SPL
ATOHM LD130CR08 Dimensions
Similar speaker drivers:
Scan-Speak 15W/8530K01 Mid Bass
Scan-Speak 15W/8530K01
8 Ω
6Mid Bass
fS38 Hz
SD95 cm²
38 - 6000 Hz
QTS0.50
xmax6.5 mm